Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) „Blue Star”jest jednym z najniższych i najmniejszych karłowych iglaków do ogrodu. To najmniejszy, jaki mam. Po 20 latach nie przekroczył 30cm wysokości i 40 cm średnicy. Co prawda rośnie na gliniastej glebie i w dodatku w nieco gliniastym miejscu, ale inne iglaki mimo to są dużo większe. Po prostu jest naprawdę mały.
Jałowiec łuskowaty „Blue Star” jest uroczym iglakiem o niebieskoszarym zabarwieniu krótkich igieł i kępiastym, nieco poduszkowatym pokroju. Pędy są sztywne, gęste i krótkie, a igły kłujące.
PIELĘGNACJA I WYMAGANIA
Jak każdy jałowiec, nie ma prawie żadnych wymagań – wystarcza mu gleba przeciętna, a nawet uboga, ale przepuszczalna (choć jak wspomniałam, i na tej wilgotniejszej i gliniastej dość sobie radzi). Najlepsza by była ziemia piaszczysto – gliniasta z dodatkiem kompostu lub ziemi liściastej. Taki jałowiec, obojętnie czy płożący, czy kolumnowy, dobrze jest obsypać po posadzeniu korą – utrudnia ona rozwój chwastów i pomoże utrzymać wilgoć w przypadku suszy, którą akurat jałowce dość dobrze znoszą.
Podlewać go należy systematycznie po posadzeniu i w okresach dłuższej suszy.
Jałowiec woli też stanowisko słoneczne. U mnie ma lekko półcieniste – mimo to wytrwał. Jednak w cieniu robi się rzadszy i ma tendencję do zamierania dolnych partii gałązek, które są już całkiem zacienione. Odmianę „Blue Star” ogromnie polecam do wszystkich ogródków skalnych i na murki, do kompozycji z wrzosami i innymi miniaturowymi iglakami, a także do donic.
Komentarze
Brak komentarzy