Azalia japońska, rododendron „Melina”

Azalia japońska „Melina” jest niskim, pół zimozielonym krzewem o okrągłym, spłaszczonym – poduszkowym pokroju. Po 10 latach dorasta do 40cm wysokości i 60 cm średnicy. Potwierdzam, posadziłam ją w 2006 roku jako prawdopodobnie 3-letnią sadzonkę, obecnie ma minimum 15 lat i co prawda już 120cm średnicy, ale nie przekroczyła 50cm wzrostu, i to przy całkiem porządnym nawożeniu. Po latach rozrasta się na boki, a nie wzwyż. Krzaczek sam w sobie jest bardzo ładny, z ciemnozielonymi, drobnymi, okrągławymi w kształcie , błyszczącymi listkami, które późną jesienią  robią się czerwonobrązowe.

Azalia „Melina” kwitnie niezwykle obficie – cała roślinka pokrywa się zwartą masą intensywnie różowych, półpełnych kwiatków – stosunkowo dużych, bo o  średnicy 4-5 cm każdy. Korona każdego kwiatka jest jakby podwójna (2 okółki płatków) i ma 11-15 płatków o ozdobnie pofalowanych brzegach. „Melina” kwitnie  w  zależności od temperatury w połowie maja lub nawet na początku czerwca. Kwitnie dość długo,nawet ponad  3 tygodnie – ale to również zależy od temperatury: dłużej, jeśli jest chłodniej i bardziej deszczowo, a gdy jest sucho i upalnie  to czasem niestety tylko do 2 tygodni.

GLEBA: 

Azalia japońska „Melina” wymaga, jak wszystkie azalie, kwaśnej, niezbyt żyznej, za to umiarkowanie wilgotnej gleby i przepuszczalnego podłoża. Nie lubi gleb ciężkich, gliniastych i wapiennych. Do takich trzeba dodać piasku i kwaśnego torfu (i całość przekopać) oraz najlepiej w pierwszym roku trochę zmienić odczyn gleby dodając siarczanu amonu (lepiej parę razy po trochu niż raz za dużo).

Glebę pod azalią najlepiej wyściółkować grubszą warstwą kory, by nie przesychała podczas upałów i dobrze trzymała wilgotność.

STANOWISKO:

Azalia  „Melina” lubi stanowisko słoneczne i osłonięte od zimowych wiatrów; najlepiej rośnie w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach: innych azalii, wrzosów i wrzośców, debecji, kalmii, pierisów, a z iglaków – najlepiej sosen czy niskich lub kolumnowych jałowców (mają palowy system korzeniowy, tak  ze nie konkurują za bardzo jeśli chodzi o pokarm).

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.