Irezyna Herbsta (Iresine Herbstii) 'Hook’

Irezyna Herbsta (Iresine Herbstii) 'Hook’ jest u nas traktowana jako kwiatek domowy. Jednak dobrze, że trafiła na rabaty, bo to bardzo fajna roślina o niezwykle efektownych, czerwonofioletowych i błyszczacych liściach. Stanowi świetne tło dla wszystkich jaśniejszych lub bardziej kontrastowych w kolorach roślin. Dobrze wygląda na tle trawnika lub w towarzystwie zielonych roslin. Niezwykle elegancka jest w donicy na tarasie.

Irezyna jest w zasadzie krzewem, jednak u nas uprawiana jest jako roślina jednoroczna i domowa. Irezyna Herbsta 'Hook’ ma wyprostowany, krzaczasty pokrój i jajowate, lekko pomarszczone, bordowofioletowe liście z jaśniejszymi purpurowymi nerwami i szpiczastym zakończeniem oraz gładkie purpurowoczerwone pędy. Kwiatki irezyny nie są ciekawe,: jasnozielone/białawe, ułożone w szpiczasty, luźny kłosek.

UPRAWA:

Irezyna dorasta do 60cm wysokości. Jeśli będzie często uszczykiwana/ przycinana, pokrój będzie ładniejszy. Nie uszczykując uzyskamy nieciekawy, pojedynczy badyl, który z czasem zacznie gubić dolne liście, co wygląda raczej słabo. W naturalnych warunkach, w Brazylii i Peru, irezyna jest krótkowiecznym zimozielonym krzewem dorastającym do1,5 metra wysokości, a u nas w domu około 40cm – tak naprawdę zależy to od gleby i nawożenia. Nawozić co 2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących – liście będą ładniejsze.

Nieciekawe kwiatki irezyny lepiej usunąć, by nie osłabiać rośliny, która stara się zawiązać nasiona, a jak już to zrobi, to szybko się starzeje.

Jeśli irezyna rośnie w donicy jako roślina pokojowa, warto ją w lecie wystawić na zewnątrz. Oczywiście należy ją schować jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Pozostawiona na rabacie natychmiast przemarznie. Przesadza się ją na wiosnę, ale tylko gdy pojemnik jest już przerośnięty.

Irezynę można ukorzenić wczesną wiosną przez sadzonkowanie wierzchołkowych pędów w mieszance ziemi i torfu, najlepiej przykrywając foliową torebką albo słoikiem, a po ukorzenieniu się przyciąć na 2 oczka – później oczywiście dalej uszczykiwać  w miarę wzrostu aż do uzyskania ładnego krzaczka.

GLEBA:

Irezyna wymaga dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej gleby  piaszczystej albo gliniastej i zawsze lekko wilgotnej, raczej lekko kwaśnej. Lepiej ją podlewać wodą bez wapnia. Nie lubi gleby zbyt suchej, ale zalewania też nie – fajnie jest ją nieco rozluźnić, przekopując od czasu do czasu. Irezynę dobrze jest zraszać, ponieważ lubi dużą wilgotność powietrza  – uprawianą w doniczkach najlepiej zraszać co rano.

STANOWISKO:

Irezynę należy sadzić w miejscu słonecznym dla uzyskania pełnego wybarwienia liści – potrzebuje minimum 8 godzin pełnego słońca.

W pomieszczeniach irezynę mogą atakować mszyce i przędziorki, a na rabacie mączniak prawdziwy.

Irezyna może zimować w jasnych pomieszczeniach o temperaturze około 16stopni Celsjusza zimą.

W związku z tym, ze nie znosi niskich temperatur, należy ją schować do pomieszczeń – w innym przypadku przemarznie na rabacie po pierwszych przymrozkach.

 

Z ciekawostek- nazwa irezyna oznacza wieniec – bo coś takiego otacza kielich kwiatowy; a nazwa gatunkowa Herbstii jest nazwiskiem dyrektora Ogrodu Botanicznego w Rio de Janeiro – on przywiózł irezynę do Anglii i spopularyzował 😉