Żurawka (Heuchera) „Licorice” jest hybrydą o bardzo ciemnych, purpurowobordowych, dużych liściach z nieregularnymi niebieskawymi przebarwieniami, co daje srebrzysty połysk w cieniu. W słońcu żurawka „Licorice” wygląda na fioletową. Jest naprawdę piękna!!! Dorasta do 30cm wysokości i 40cm szerokości, a w czasie kwitnienia ma nawet 70cm; „Licorice” kwitnie w lipcu: ma drobniutkie, białe kwiatki tworzące urocze skupiska kuleczek.
Żurawka może rosnąć wszędzie: nadaje się na obwódki, do tworzenia akcentów kolorystycznych w grupach roślin; można jednak zaryzykować większe pojemniki lub po prostu posadzić zamiast kwiatów. Jest rośliną półzimozieloną, a wiec dekoracyjną także w zimie 🙂
Jak każda żurawka, „Licorice” jest bardzo tolerancyjna co do stanowiska i może rosnąć wszędzie: nadaje się na obwódki, do tworzenia akcentów kolorystycznych w grupach roślin; można jednak zaryzykować większe pojemniki lub po prostu posadzić zamiast kwiatów. Posadziłam ją w niedużej donicy przy wejściu do domu, bo przyciąga uwagę, a w zimie jest tam ciepło, więc mimo to nie przemarznie.
GLEBA I STANOWISKO:
Jeśli żurawka rośnie w tym samym miejscu ponad 5 lat, zaczyna od środka zasychać. Wymaga więc podziału i rozsadzenia co kilka lat – można w ten sposób pozyskać nowe sadzonki. Gdy ma zbyt mokre miejsce lub jest zbyt często podlewana, z kolei może zacząć gnić – ma to miejsce zwłaszcza podczas mokrych zim.
Żurawka jest rośliną dość łatwą w uprawie, jednak nie lubi zbyt małych pojemników i przesuszenia. Może rosnąć nawet w przeciętnej glebie ogrodowej, woli jednak żyzną i przepuszczalną, a przede wszystkim nieco wilgotną (choć całkiem dobrze znosi niedobór wody, byle nie trwało to zbyt długo). Dobrze jest ją umiarkowanie ponawozić od maja do sierpnia.
Woli miejsca lekko zacienione – w ostrym słońcu odmiany o jasnych liściach są poparzone.
Rozmnaża się ją przez podział (nie częściej niż co 2-3 lata) lub sadzonkowanie – robiłam to na przełomie kwietnia i maja; można też we wrześniu.
ZIMOWANIE:
Żurawka jest roślina półzimozieloną, co oznacza, że zachowuję kolorowe liście także zimą:))) W ostrzejsze zimy może jednak przemarzać, więc trzeba ją wtedy osłonić. Chociaż pięknie wygląda i dobrze się czuje w pojemnikach, ostrej zimy jednak w nich może nie nie przetrzymać – w zimniejszych rejonach kraju należy ją naprawdę dobrze okryć w tej doniczce lub przenieść do zimnego pomieszczenia; ewentualnie, tak jak pisałam powyżej, zaryzykować jakiś większy pojemnik w zacisznym miejscu , ewentualnie mniejsze doniczki przysypać trocinami lub okryć iglastymi gałązkami. Jeśli w zimie jest bardzo mroźno, a nie ma śniegu, rosnącą w gruncie żurawkę dobrze jest również obłożyć iglastymi gałązkami lub przykryć włókniną.
Komentarze
Brak komentarzy